نمایندگی فروش Veeam

برای اینکه آشنایی شما با نرم‌افزار veeam به صورت جامع و کامل باشد، قبل از تعریف و توصیف کاربردها و مزیت‌های veeam می‌خواهیم یک شناخت کلی از شرکت و همینطور تاریخچه این نرم‌افزار ارائه دهیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم؛ تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 کلیاتی درباره شرکت veeam

شرکت نرم‌افزار veeam، یک شرکت خصوصی است که در زمینه رشد و توسعه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. مسئولیت‌های که آیت شرکت به عهده دارد شامل مواردی نظیر بکاپ‌گیری، برطرف کردن مشکل بازیابی یا ریکاوری نرم‌افزارهای هوشمند، مدیریت داده‌ها برای زیر ساخت‌‌های مجازی، چند ابری و فیزیکی می‌شود. نام veeam از VM یا همان virtual machine (ماشین مجازی) گرفته شده است. حال شرکت متصاکو با دریافت نمایندگی رسمی از این شرکت تلاش دارد که خدمات ویم را به ایران بیاورد.

تاریخچه veeam

تاریخ تأسیس شرکت veeam در سال ۲۰۰۶ میلادی است. بنیان‌گذاران آن،Ratmir Timashev و Andrei Baronov صاحبان شرکت معروف IT بود. البته لازم به ذکر است که قبل از راه‌اندازی شرکت veeam شرکت IT را فروخته بودند. اولین محصولاتی که توسط شرکت veeam تولید و عرضه شد، مواردی همچون مانیتورینگ، گزارش‌گیری و تجزیه و تحلیل مستندات در زیر ساخت‌های مجازی بود.

شرکت veeam در سال ۲۰۰۷ به دلیل تولید و عرضه نسخه بکاپ رایگان، بسیار مورد توجه قرار گرفت که زمینه‌ای برای ساخت نرم‌افزار data-protection جهت مجازی سازی سخت‌افزار veeam شد. این شرکت همچنین در سال ۲۰۱۰ دو محصول اولیه خود (مانیتورینگ و گزارش‌گیری) را با veeamone ترکیب کرد. اولین کنفرانس شرکت veeam، تحت عنوان veeamON سال ۲۰۱۴ در دو شهر لاس وگاس و نوادا برگزار شد. هدف از برگزاری این کنفرانس، ارائه اطلاعاتی درباره محافظت از داده‌ها و همینطور در دسترس بودن آن‌ها بود. دفتر مرکزی شرکت ویم، در شهر بئر سوئیس است. البته در کشورهای مختلف دفاتر بین‌المللی نیز دارد.

 نرم‌افزارهای veeam Backup & Replication در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت ویم منتشر شد. کارایی این نرم‌افزار، تهیه نرم‌افزارهای Vmware و vSphere از نسخه‌های بکاپ افزایشی، همانندسازی (بر اساس تصویر یا deduplication ) فشرده سازی داده‌های داخلی است. شرکت ویم همچنین در سال ۲۰۱۵ ابزار بکاپ رایگان را برای نقاط پایانی فیزیکی را تولید و گسترش داد. در نظر داشته باشید که این نرم‌افزار کامپیوترهای دارای نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کند.

Veeam چیست و به چند بخش تقسیم می‌شود؟

ویم، به طور کلی، یک نرم‌افزار تحت شبکه است که کار اصلی آن بکاپ و تهیه اطلاعات موجود در سرورهای مجازی است. ویم دارای دو بخش بکاپ و رپلیکیشن است که در زیر کارایی هر یک را به تفصیل شرح خواهیم داد.

ویم بکاپ (veeam backup) و فرآیند انجام آن

این نرم‌افزار برای بازیابی اطلاعات مهم در هارد دیسک بسیار مناسب و کاربردی است. از ویژگی‌های مهمی که این نرم‌افزار دارد بکاپ‌گیری راحت در ماشین‌های مجازی است. در واقع، از طریق ویم بکاپ، شما می‌توانید انواع نسخه‌های پشتیبان موجود در سرورهای شبکه را به آسانی تهیه کنید.

مراحل بکاپ‌گیری در ماشین‌های مجازی به این صورت انجام می‌شود که با کمک مجوزهای خاص در لایه‌های مجازی سازی اطلاعات موجود در سرورها را بکاپ‌گیری می‌کند.

ویم رپلیکیشن (veeam replication)

این نرم‌افزار به طور کلی برای تهیه نسخه‌های پشتیبان در ماشین‌های مجاز به کار می‌رود. به بیان دیگر، veeam replication به شما کمک می‌کند تا اطلاعات از دست رفته را از طریق بکاپ‌های تهیه شده، به راحتی و بدون اتلاف وقت بازگردانید.

مهم‌ترین ویژگی‌های veeam backup

از جملا کاربردی‌ترین قابلیت‌های veeam backup عبارتند از:

مانع از بین رفتن اطلاعات

ویم بکاپ برای انجام مراحل‌ بکاپ‌گیری، دارای روش‌های خاصی است که همین مزیت باعث می‌شود به‌ ساده‌ترین روش ممکن، از تمام اطلاعات موجود در سرور‌های مجازی، بکاپ تهیه کند.

بازیابی سریع فایل‌های از دست رفته

به کارگیری ویم بکاپ با توجه به قابلیت و همچنین کیفیتی که این نرم‌افزار دارد بسیار کارآمد و منحصر به فرد است. به این صورت که اگر بنا به هر دلیلی اطلاعات شما از دست رفت می‌توانید آن‌ها را به سادگی بازیابی کنید. همچنین حتی این امکان برای شما فراهم است که چگونگی بازیابی اطلاعات را خود نیز مشخص کنید.

قابلیت بازگردانی مطمئن

همانطور که در موارد قبل نیز اشاره کردیم، فرآیند بکاپ‌گیری و بازیابی اطلاعات علاوه بر اینکه به صورت تمام و کمال انجام می‌شود. همینطور بازیابی اطلاعات مراحل درست و مطمئنی را طی می‌کند.

دامنه دید گسترده

از دیگر قابلیت‌های نرم‌افزار ویم بکاپ این است که به دلیل دامنه دید وسیع خود تمام اطلاعات موجود در سرورهای مجازی را نظارت می‌کند و در صورت مشاهده بروز خطا و اشتباه در روند آن‌ها، هشدارهای لازم را به شما نشان می‌دهد.

با توجه به ویژگی‌های قابل توجه ویم شرکت متصاکو تلاش دارد مردم ایران نیز بتوانند از خدمات و پشتیبانی آن استفاده کنند و از این رو نمایندگی رسمی آن را به ایران آورده است.

قابلیت‌های کلیدی ویم بکاپ در فرآیند بکاپ‌گیری

از جمله قابلیت‌های این نرم افزار در فرایند بکاپ‌گیری به موارد زیر می‌توان اشاره داشت:

 • دارای سرعت بکاپ‌گیری و همینطور انعطاف‌پذیری بالا؛
 • قابلیت بکاپ‌گیری هر حجمی از اطلاعات؛
 • توانایی انجام مکرر و مداوم فرآیند بکاپ‌گیری جهت حفظ امنیت اطلاعات؛
 • قابلیت محافظت از اطلاعات موجود در فضای ابری؛
 • قدرت بازیابی سریع اطلاعات؛
 • سازگاری با کلیه سخت‌افزارهای دنیا.

چرا با ویم بکاپ، بکاپ‌گیری می‌کنند؟

این نرم‌افزار فارغ از قابلیت‌های فوق، به دلیل به کارگیری راهکارهای منحصر به فرد نیز از قدرت بسیار بالایی در فرآیند بکاپ‌گیری بازیابی نسخه‌های پشتبانی برخوردار است. تا جایی که به استفاده از نرم‌افزار دیگری نیاز نیست. از طرف دیگر، نرم‌افزار ویم بکاپ از اطلاعات بکاپ‌گیری شده به صورت قابل توجهی محافظت می‌کند. شتاب بازیابی اطلاعات توسط این نرم‌افزار با شتاب زیادی در قالب ۱، ۲،‌ ۳ صورت می‌گیرد که البته در تمام شبکه‌ها یکسان است.

از دیگر دلایل استفاده از ویم بکاپ، به صورت پیوسته مورد بررسی قرار دادن فایل‌های بکاپ و اسکن شده است؛ که همین ویژگی مانع از ویروسی شدن اطلاعات می‌شود.

کارایی جدیدترین نسخه نرم‌افزار ویم

مزیت‌ها و کارایی‌های که نسخه جدید یا همان نسخه ۱۰ نرم افزار ویم دارد شامل موارد زیر می‌شود:

 پشتیبانی از سیستم‌های NAS

امکان بهره بردن از نرم‌افزار ویم بکاپ در داده‌های NAS ایجاد شده است. از این رو شما می‌توانید با خیالی آسوده، از اطلاعات خود بکاپ تهیه کنید.

توانایی فعالیت همزمان در چندین شبکه و سرورهای مجازی

یکی دیگر از قابلیت‌های نسخه جدید ویم بکاپ، امکان استفاده همزمان در چندین سرور مجازی است؛ بنابراین در صورت بهره بردن این نرم‌افزار می‌توانید بدون هیچ‌‌گونه نگرانی فرآیند بکاپ‌گیری و بازیابی اطلاعات خود را با بهترین کیفیت همزمان در چندین سرور انجام دهید.

محافظت از اطلاعات در مقابل باج‌افزارها

کارایی قابل توجهی که به نسخه جدید نرم‌افزار veeam backup اضافه شده است، توانایی ایمن نگه داشتن اطلاعات در برابر هجوم باج‌افزارهایی است که همواره در حال رشد و توسعه است.

استفاده از نرم‌افزار ویم بکاپ در شبکه‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین هم برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود، هم برای بازیابی و پشتیبانی سریع آن‌ها، پیشنهاد می‌کنیم این نرم‌افزار را مورد استفاده قرار دهید.

در نظر داشته باشید که نرم‌افزار ویم بکاپ قابلیت نصب بر روی تمام سرورهای مجازی را دارد. بر این اساس، کاربرد آن به شما کمک می‌کند که اطلاعات مهم و ضروری خود را به صورت کامل و مستمر نسخه پشتیبانی تهیه کنید.

مزایای نرم‌افزارهای veeam Backup & Replication

در نظر داشته باشید که نرم‌افزار ویم، به عنوان یکی از بهترین نرم‌افزارهای بکاپ‌گیری در فضای ابری نیز شناخته می‌شود. به عبارتی، تمام اطلاعات موجود در سرورهای شما را تضمین می‌کند. همینطور با کاربرد این نرم‌افزار دیگر نیازی به به روزرسانی Agent های متنوع دیگر ندارید. چرا که این نرم‌افزار اطلاعات شما را به راحتی بازگردانی می‌کند. همه این مزایا باعث شد که شرکت متصاکو نمایندگی رسمی این شرکت را دریافت کند. از دیگر مزایای این نرم افزار به موارد زیر می‌توان اشاره داشت:

 • تعریف و معرفی برنامه‌ریزی دقیق برای گرفتن بکاپ؛
 • امکان دسترسی محدود و نامحدود کاربران مختلف؛
 • بکاپ‌گیری و پشتیبانی قابل اطمینان؛
 • توانایی بازیابی اطلاعات سرورهای مجازی ویندو و لینوکس؛
 • قابلیت مدیریت گزارشات و مستندسازی موقعیت و شرایط سیستم‌ها؛
 • اطلاع‌رسانی به موقع هنگام بروز مشکل در پروسه بکاپ‌گیری؛
 • دارای کاربری آسان و راحت.

چه سیستم‌هایی به نصب نرم‌افزار ویم احتیاج دارند؟

۱. سیستم‌های ابری نظیر شبکه‌های laaS، Amazon web services و غیره؛

۲. سیستم‌های مجازی همچون شبک‌های مایکروسافت، کلیه سیستم عامل‌های پشتیبانی شده توسط Microsoft Hyper-V و Vmware، سرورهای مجازی،‌ سرور ویندوز‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹ و غیره؛

۳. سیستم‌های فیزیکی که شامل مواردی مانند پشتیبانی از نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز، لینوکس، فهرست کلیه سیستم‌ها، یادداشت‌های انتشار لازم، ویندوزهای مایکروسافت و سایر موارد.