مقایسه library ،tape drive و autoloader

Tape library ها و autoloader ها بکاپ ها و آرشیوها را همراه با چندین tape خودکار می کنند. Tape library ها قابلیت های بیشتری نسبت به autoloader ها ارائه می کنند اما آن ها اغلب بسیار گران تر و پیچیده تر هستند چرا که دارای tape drive های بیشتری هستند.
یک tape autoloader یک مرحله از یک tape drive برای بکاپ و آرشیو کردن است. Tape autoloaderهای بکاپ تبادلات خودکار tape و اطمینان پذیری بیشتری را نسبت به یک درایو مستقل فراهم می کنند اما همچنان دارای ظرفیت محدودی در مقایسه با tape library ها هستند.

یک tape autoloader به طور معمول شامل یک tape drive، tape magazine و یک بازوی رباتیک است که بین درایو و magazine حرکت می کند. ذخیره ساز tape library بزرگتر دارای چندین درایو است و tape loader رباتیک می تواند به تمامی آن ها دسترسی پیدا کند و قابلیت اطمینان را بهبود بخشد. به عنوان مثال، اگر یک tape drive در یک library با مشکل مواجه شود، آنگاه library می تواند عملیات خود را با استفاده از درایو متفاوتی انجام دهد.
در مدیریت سلسله مراتبی استوریج tape library، library حرکت می کند و به طور نادر به فایل های مربوط به network volumeو آرشیوها آن ها در tape ها دسترسی دارد. Library از محل زندگی فایل ها از طریق استفاده از بارکدها اطلاع پیدا می کند. برای بازیابی، tape loader رباتیک تایید می کند که به tape صحیح دسترسی دارد. Tape library ها بزرگتر می شوند اما به دلیل وجود فناوری رباتیک، سرعت دسترسی به طور مداوم بهوبد می یابد.
در نسخه LTFS library، هر سیستم فایل کارتریج به طور منطقی همراه با یک سیستم فایل فراتر از آرشیوسازی ارائه می شود. رباتیک library یک کارتریج داده شده را نصب می کند که برای کاربران شفاف است.

Tape library در مقابل tape library مجازی و ذخیره سازی دیسک

VTL یک سیستم استوریج مبتنی بر درایو هارد دیسک است. این سیستم به این منظور طراحی شده است که استوریج دیسک شبیه به یک tape library فیزیکی برای بکاپ گیری از نرم افزار باشد. با توجه به tape فیزیکی، داده ها به طور متوالی به یک VTL نوشته می شوند اما می توانند سریع تر خوانده و نوشته شوند چرا که بر روی دیسک قرار دارند. Tape library های مجازی به طور مکرر برای بکاپ گیری و آرشیو کردن مورد استفاده قرار می گیرند.
با توجه به این که نرم افزار بکاپ گیری به طور تاریخی از بکاپ گیری مبتنی بر دیسک پشتیبانی نکرده است، VTL به استوریج دیسک این امکان را داده است تا برای بکاپ گیری به عنوان یک tape library مورد استفاده قرار گیرد. دیسک امکان بکاپ گیری و بازیابی سریع تر و بکاپ بیشتر را فراهم می کند.
VTL ها و بکاپ های دیسک به دیسک اغلب با یکدیگر همراه با عدم تکرار داده ها در یک مجموعه قرار می گیرند. هر دو فناوری به طور معمول به یک سرور واسط بکاپ متصل می شوند که آن ها را مدیریت می کنند.

سازندگان tape library ، محصولات و طرح ها

شرکت StorageTek که در حال حاضر بخشی از شرکت Oracle است با ابداع اولین library برای مدیریت کارآمدتر tapeها از اعتبار زیادی برخوردار شده است.
ارتقاءهای اخیر از سوی سازندگان tape library شامل موارد ذیل است:
• در سال 2011 شرکت IBM پشتیبانی از LTFS را به tape library ها اضافه کرد. این شرکت فناوری LTFS را ابداع کرد و اولین سازنده ای بود که از آن در library ها پشتیبانی می کند. جهت دریافت خدمات پس از فروش کوانتوم با ما تماس بگیرید.
• در سال 2012، شرکت اوراکل اولین tape library مقیاس پذیر خود به نام StorageTek SL150 Modular را راه اندازی کرد که به مشتریان اجازه می داد تا با یک واحد سطح ورودی آغاز کنند و آن را به ظرفیت 900 ترابایت از ظرفیت فشرده شده افزایش دهند.
• در سال 2014، شرکت Overland Storage سری محصولات NEO XL مربوط به tape library های خودکار را برای بکاپ گیری و آرشیوسازی مقیاس پذیر و با ظرفیت بالا راه اندازی کرد. سری محصولات NEO XL همانند دیگر محصولات tape library شرکت Overland امکان تفکیک یک library فیزیکی به library های کوچک تر را فراهم می کند.
• در سال 2016، شرکت Quantum خانواده محصولات ذخیره ساز Scalar LTO tape library خود را به روز کرد. سری محصولات Scalar i3 و Scalar i6 از انواع LTO-6 و LTO-7 پشتیبانی می کنند. نوع i3 از برای کسب و کارهای کوچک و متوسط طراحی شده است و ظرفیت آن حداکثر 3 پتابایت (PB) است. مدل i6 برای شرکت های کوچک طراحی شده و ظرفیت آن حداکثر 6 پتابایت است.
• در سال 2016، شرکت Spectra Logic اعلام کرد که tape library خود با نام TFinity را ارتقا داده است و براساس گفته این سازنده، بزرگترین tape library جهان است. نسخه Exascale آن می تواند شامل 53460 نوع فرمت LTO و 0.8 اگزابایت ظرفیت فشرده باشد.
دیگر سازندگان tape library شامل Dell EMC و Hewlett Packard Enterprise است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.