شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN)

شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN) به چه معنا است؟

یک شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN) یک شبکه امن و با سرعت بالا برای انتقال داده ها است که دسترسی به استوریج یکپارچه و بلوکی را فراهم می کند. یک ذخیره ساز SAN شبکه ای از دستگاه های ذخیره ساز را ایجاد می کند که به چندین سرور دسترسی دارند. به نظر می رسد دستگاه های SAN به عنوان درایوهای متصل عمل می کنند و گلوگاه های شبکه را از بین می برند.
SANها گاهی اوقات به عنوان استوریج SAN، شبکه SAN، SAN شبکه و غیره شناخته می شوند.

تعریف سایت Techopedia از شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN)

SAN ها که در اوایل سال 2000 معرفی شدند،  در ابتدا به رایانش سازمانی محدود بودند اما امروزه هزینه دیسک های سرعت بالا به طور تدریجی کاهش یافته است و SANها به نقطه اتکای اصلی ذخیره سازی در سازمان ها تبدیل شده اند.
پیاده سازی SAN مدیریت طول عمر اطلاعت را ساده می کند و نقش حیاتی در تحویل زیرساخت سازگار و امن برای انتقال داده ها ایفا می کند. راهکارهای SAN در دو نوع در دسترس قرار دارند:
• کانال فیبر (FC): استوریج و سرورها از طریق شبکه سرعت بالایی از سوئیچ های کانال فیبر به یکدیگر متصل می شوند. این روش برای کاربردهای حساسی مورد استفاده قرار می گیرد که دسترسی بی وقفه به داده ها مورد نیاز است.
• پروتکل رابط اینترنتی سیستم کوچک رایانه ای (iSCSI): این زیرساخت انعطاف پذیری یک شبکه IP با هزینه پایین را فراهم می کند.
هر دو این ساختارهای مزیت هایی را براساس نیازمندی های کسب و کار فراهم می کنند.

مزیت های شبکه ذخیره سازی منطقه ای SAN

مزیت های شبکه ذخیره سازی منطقه ای SAN به شرح ذیل است:
• مجازی سازی استوریج: ظرفیت سرور دیگر به دستگاه های ذخیره سازی منفرد مربوط نمی شود چرا که در حال حاضر مجموعه های بزرگ و یکپارچه ذخیره سازی برای برنامه های نرم افزاری وجود دارد.
• فناوری های دیسک با سرعت بالا (مانند FC): این فناوری ها سرعت بازیابی را ارائه می کنند که به 5 گیگا بیت بر ثانیه می رسد. انتقال استوریج به استوریج داده ها نیز از طریق انتقال مستقیم داده ها از طریق منبع به دستگاه هدف با حداقل یا بدون دخالت سرور وجود دارد.
• بک آپ گیری متمرکز: سرورها داده ها را بر روی دیسک های محلی مشاهده می کنند. ویژگی های پیشرفته بک آپ گیری همانند بک آپ گیری بلوکی و افزایشی سبب ساده تر شدن مسئولیت مدیران IT می شود.
• حفاظت پویا از failover: عملکرد پیوسته شبکه را فراهم می کند حتی اگر سروری با مشکل مواجه شود یا برای تعمیر از مدار خارج گردد که افزونگی درون ساخت و مسیریابی خودکار ترافیک را امکان پذیر می سازد.
SAN توسط شرکت های سازنده سرور همانند IBM و HP ارائه می شوند. همچنین سازندگان مستقل از سرور نیز وجود دارد که تجهیزات SAN را تولید می کنند که نمونه آن شرکت های EMC و Network Appliance است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.