ذخیره سازی NAS در مقایسه با ذخیره سازی SAN

با توجه به این که درخواست کسب و کارها برای ارتقای فضای سیستم های ذخیره سازی افزایش یافته است، بسیاری از آن ها به ارتقای عادی فضاهای ذخیره سازی روی می آورند. از آنجایی که ذخیره سازی با اتصال مستقیم (DAS) بر روی سرورهای ویندوزی کفایت نمی کند، لذا کسب و کارها اغلب در حال حرکت به سوی ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS Storage) یا شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN Storage) هستند. که در این حوزه سن استوریج EMC از پیشروهای بازار است. پیشنهاد میکنیم مقاله پیشین ما در مورد “تجهیزات ذخیره سازی SAN چیست و چه تفاوتی با NAS دارد؟” را مطالعه فرمایید.

ذخیره سازی بدون اتصال مستقیم به سرور با پیاده سازی یک Storage SAN به طور کامل انجام می شود چرا که SAN دارای مزیت های متعددی از نظر عملکرد، قابلیت اطمینان، قابلیت دسترسی و تدارکات است. البته مزیت ذخیره سازی SAN اغلب سبب این تصور اشتباه مدیران آی تی می شود که آن ها با پیاده سازی آسان یک شبکه ذخیره سازی SAN و پیروی از دستورالعمل های سازنده می توانند به بهترین عملکرد و اطمینان پذیری ممکن در شبکه مبتنی بر سرور ویندوزی خود دست یابند.

چگونه می توان به بهترین عملکرد ذخیره سازی SAN دست پیدا کرد؟

در برخی موارد، ممکن است ادمینStorage SAN درک متوجه شود که ذخیره سازی SAN همانند قبل آن را اجرا نمی کند. به طور معمول بررسی علل افت عملکرد وجود مشکلاتی را در رابطه با فضای خالی یا قابل استفاده نشان می دهد.

مدیر سیستم ممکن است نداند چه چیزی سبب ورودی/خروجی های ناخواسته است، و در این شرایط افزایش میزان فضای قابل استفاده ی استوریج به طور معمول ساده ترین راهکار است. با این حال، در بیشتر موارد ارتقای فضای ذخیره سازی ضرورتی ندارد چرا که ذخیره سازی در استوریج SAN مساله مورد نظر نیست.

یکی از مسائل بسیار مهمی که نیاز به بررسی دارد، مقدار بیش از حد ورودی/ خروجی غیر ضروری در محیط SAN است. با پیاده سازی یک سیستم SAN، بسیاری از مدیران سرورهای ویندوزی اعتقاد دارند که ورودی/ خروجی بیش از حد و اضافه ای که در زمان استفاده از سیستم ذخیره سازی DASD پذیرفته اند و با آن سر و کار داشته اند، از بین رفته اند.
ادمین های سیستم های ذخیره سازی در هنگام ارزیابی مشکل افت عملکرد SAN مساله ورودی/ خروجی بیش از حد را نادیده می گیرند. هنگامی که مشکلات مربوط به عملکرد SAN مشخص می گردد، واکنش خودکار به این مشکل افزودن فضای ذخیره سازی بیشتر با این استدلال است که کمبود فضای آزاد منجر به افت سرعت SAN می شود. با این حال، عملکرد کلی و کارآیی سیستم ذخیره سازی با کاهش ورودی/ خروجی غیر ضروری تحت تاثیر قرار می گیرد که این اتفاق زمانی رخ می دهد که سرور ویندوزی داده ها را صرف نظر از محل ذخیره سازی (DSAD، NAS یا SAN) بر روی استوریج بنویسد.

اثرات ورودی/ خروجی بیش از حد بر روی ذخیره سازی SAN

آثار ورودی/ خروجی بیش از حد در ذخیره سازی SAN اغلب در کاهش عملکرد برنامه و استفاده غیر موثر از استوریج آشکار می شود. زمان های پاسخگویی برنامه تنزل پیدا میکند، زمان لازم برای بارگذاری فایل ها و برنامه های با حجم بالا بیشتر میشود و به طور کلی تجربه کاربری تحت تاثیر منفی قرار می گیرند.

کاربران احساس می کنند که رایانه آن ها دچار افت سرعت شده است که منجر به فراخوانی help deskها و شکایت از عملکرد شبکه یا مشکلات دیگر می شود. واقعیت این است که حجم عظیمی از ورودی/ خروجی غیر ضروری سبب افزایش تاخیر در بکارگیری داده ها تا نقطه ای است که کاربران نهایی نیز آن را حس میکنند. نرم افزارهای بهینه سازی، الگوهای خواندن و نوشتن ورودی/ خروجی های غیر ضروری را با جمع آوری داده های نوشتنی در زمانی که داده های خواندنی در حال cache شدن هستند را مد نظر قرار می دهند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.