مجازی سازی استوریج (Storage Virtualization)

مجازی سازی استوریج (Storage Virtualization) به چه معنا است؟

مجازی سازی استوریج (Storage Virtualization) فرآیند گروه بندی استوریج فیزیکی از چندین دستگاه فیزیکی استوریج شبکه است به طوری که همانند یک دستگاه استوریج واحد به نظر برسد. این فرآیند شامل خلاصه سازی و پوشش دهی کارکردهای درونی یک دستگاه استوریج از نظر برنامه میزبان (هاست)، سرورهای میزبان یا یک شبکه عمومی است تا برنامه ها و مدیریت مستقل از شبکه ذخیره سازی را تسهیل کند. مجازی سازی استوریج EMC به عنوان استوریج ابری (Cloud Storage) نیز شناخته می شود.

توضیحات وب سایت Techopedia درباره مجازی سازی استوریج

مدیریت استوریج و داده ها دشوار و وقت گیر است. مجازی سازی استوریج با تسهیل امور بک آپ گیری ، آرشیوسازی و بازیابی به حل این مشکل کمک کرده و در زمان صرفه جویی می کند. مجازی سازی استوریج کارکردها را یکپارچه می کند و پیچیدگی واقعی شبکه ذخیره سازی منطقه ای (SAN) را پنهان می سازد.

مجازی سازی استوریج با استفاده از برنامه های نرم افزاری یا دستگاه ها قابل پیاده سازی است. سه دلیل اصلی برای پیاده سازی مجازی سازی استوریج وجود دارد که عبارتند از:

  1. مدیریت بهتر استوریج در محیط ناهمگون فناوری اطلاعات.
  2. دسترسی و تخمین بهتر زمان از کار افتادگی با وجود مدیریت خودکار.
  3. به کارگیری بهتر و مناسب تر استوریج.

ذخیره سازی استوریج به هر سطح از یک SAN قابل اعمال است. تکنیک های مجازی سازی به کارکردهای مختلف استوریج همانند استوریج فیزیکی، گروه های RAID، شماره های واحد منطقی (LUN)، تقسیمات LUN، مناطق ذخیره سازی، volume های منطقی و غیره قابل به کارگیری است.

مدل مجازی سازی استوریج به چهار لایه اصلی تقسیم می شود:

  1. دستگاه های ذخیره سازی
  2. لایه ادغام بلوک
  3. لایه فایل/ رکورد
  4. لایه برنامه

برخی از مزیت های مجازی سازی استوریج شامل مدیریت خودکار، توسعه ظرفیت ذخیره سازی، کاهش زمان در نظارت دستی، آپدیت های آسان و کاهش زمان از کار افتادگی است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *