تفاوت استوریج online و offline

تفاوت استوریج online و offline

۱۳۹۷/۰۲/۲۲01843
تفاوت استوریج online و offline

در اواخر دهه ۹۰ میلادی استاندارد ذخیره سازی داده بر روی نوار مغناطیسی (Magnates Tape ) در استوریج به میان آمد. در این بین شرکت های نمایندگی کوانتوم، IBM، و HP طی ائتلافی فی ما بین کنسرسیومی مبنی بر راه اندازی تکنولوژی write داده بر روی نوار مغناطیسی راه اندازی کردند. این استاندارد را Ultrium نامیدند که اولین نسخه آن در سال ۲۰۰۰ یعنی LTO-1 تنها با ۱۰۰ گیگابایت Release شد که در حالت نرمال سرعتی معادل ۲۰ MB/s داشت. نوار مغناطیسی در داخل باکسی به نام Cartridge قرار داده میشود. بطور متوسط هر ۲ یا ۳ سال یک Generation جدید Release میشود تا اینکه در سال ۲۰۱۷ نسل ۸ یا LTO-8 با ظرفیت فضای ۱۲ TB بصورت نرمال و ۳۰ TB بصورت فشرده Release شد. سرعت کارتریج LTO-8 در حالت نرمال برابر با ۳۶۰ MB/s است. Tape Drive های جدید استوریج کوانتوم از FC 16Gb استفاده میکنند.
جدول زیر spec (ویژگیهای) هر کدام از نسل های کارتریج را نمایش میدهد:

LTO-1LTO-2LTO-3LTO-4LTO-5LTO-6LTO-7LTO-8
Release date۲۰۰۰۲۰۰۳۲۰۰۵۲۰۰۷۲۰۱۰Dec. 2012Dec. 2015۲۰۱۷ (Q4)
Native/raw data capacity۱۰۰ GB۲۰۰ GB۴۰۰ GB۸۰۰ GB۱٫۵ TB۲٫۵ TB۶٫۰ TB۱۲ TB
Max uncompressed speed (MB/s)۲۰۴۰۸۰۱۲۰۱۴۰۱۶۰۳۰۰۳۶۰
WORM Capable?NoNoYesYesYesYesYesYes

نکته قابل توجه اینکه همزمان نمیتوان روی یک کارتریج Read/Write داشت. تنها یک عمل Read یا Write ممکن است. همچنین با Write کردن داده روی کارتریج های WORM (Write Only Read Many) از دستکاری های احتمالی جلوگیری میشود برای اینکه بیش از یکبار Data روی آن نمیتوان نوشت.
Part Number کارتریج های WORM به این شکل میباشد: MR-LUCQN-01
هم چنین Quantum از الگوریتم AES-256 bit برای رمز نگاری استفاده میکند.
بطور کلی Storage ها به دو دسته online و offline تقسیم بندی میشوند. از آنجایی که روی استوریج های NAS، SAN و DAS داده همزمان Read/Write میشود و همیشه با سرورها در حال تعامل هستند به عنوان استوریج های online شناخته میشوند. استوریج هایی که برای آرشیو Data مورد استفاده قرار میگیرند استوریج های Offline نامیده میشوند.نسل جدید استوریج های Tape کوانتوم با نام Scalar شناخته میشوند که در دسته بندی استوریج های Offline قرار داده میشوند.
به دلیل ساختار Tape Drive هست که این Storage ها را Offline می نامند، چون در لحظه میتوانند یا Read داشته باشند یا Write. استوریج های Offline بهتر است به صورت Off-Side نصب و پیکربندی شوند و به عنوان Disaster Recovery استفاده شوند. عمر کارتریج های Tape نزدیک ۳۰ سال است، در حالی که هارد های ۱۰K و ۱۵k حدود ۳ سال عمر میکنند. از آنجایی که این استوریج ها میتوانند Data را به مدت طولانی نگهداری کنند برای آرشیو Data مناسب هستند.
LTFS (Linear Tape File System): یکی از محصولات Tape کوانتوم میباشد که سال ۲۰۱۲ توسط کوانتوم روانه بازار شد که با استفاده از این Tape Library را میتوان به صورت NAS استفاده کرد. با استفاده از این Appliance کاربر به راحتی میتواند فایل های خود را روی استوریج Tape روی استوریج اصلی drag and drop کند که لازمه آن استفاده از نرم افزار Backup و داشتن مجوز Write است. این Appliance با سیستم عامل های Windows، Linux و MacOS سازگار است.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *